Çocuk Odasında Renklerin Önemi


64
9 shares, 64 points

Çocuklarımızın gelişimini iyi bir şekilde tamamlayabilmeleri için yapacağımız uygulamalar bu durumun üzerinde etkili olacaktır. Özellikle çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri ve ilerleyen dönemlerde kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için yaptığımız her şeye oldukça dikkat etmeliyiz.

Bu kapsamda ele alındığında çocuk odalarının belirli durumlar göz önünde bulundurularak düzenlenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu konuda en etkili olacak unsurun renkler olduğu üzerinde durmaktadır.

Çocuklarımız 4-5 yaşından itibaren renkleri tamamen bilinçli bir şekilde algılamaya başlayarak kendi dünyalarında kullanmaya başlayacaklardır. Bununla birlikte onun için alacağınız kıyafetlerden oyuncaklara kadar tüm eşyaların renklerine dikkat etmeye başlayacaklardır. Bu durumda odalarının da çocukların sevdiği renkler göz önünde bulundurularak donatılması oldukça önemlidir.

Bunun için odanın boyanmasından, mobilyaların renk tercihine kadar her detayın ayrıntılı bir şekilde göz önünde bulundurulması ve bunun için doğru kararı verilmesi gerekmektedir. Çocukların fikirlerinin alınması ile birlikte aynı zamanda uzmanlar tarafından yapılan tavsiyelerde göz önünde bulundurulmalı ve bu şekilde hazırlık yapılmalıdır.

Odaları uygun bir renkte boyandıktan sonra tercih edilecek mobilyalarında bu renk uyumuna uygun bir şekilde kombin edilmesi gerekecektir. Renklerin çocukların üzerinde hem zeka hem de nörolojik olarak etkisi olduğu bilinmekle birlikte özellikle kişisel gelişimlerine yön verdiği ile ilgili birçok bilimsel dayanak bulunmaktadır.

Bunun için seçeceğiniz renklerin çocuk psikolojisi üzerinde olumlu etki oluşturuyor olması da gerekmektedir. Aksi durumda çocuğun çeşitli sorunlara mustarip olması söz konusu olabilmekle birlikte daha yaramaz ve hırçın bir yapıya sahip olması da söz konusu olabilecektir. Bu gibi olumsuz durumlar çocuğun karakteri üzerinde olumsuz etki oluşturacağı için temelde yatan bir sıkıntı olarak İlerleyen dönemlerde karşınıza çıkacaktır.

Bu gibi durumlar genel anlamda çocuk üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olmasa da özellikle zihinsel altyapının daha doğru bir şekilde hazırlanabilmesi için bu tür ufak detayların çok dikkatli bir şekilde yönetilebilmesi oldukça önemli ve doğru bir karar olacaktır. Aksi takdirde çocukların gelişiminde olumsuz bir faktör olarak bu tür durumlar durmaya devam edecek ve onların rahatsız olmalarına neden olabilecektir.


Like it? Share with your friends!

64
9 shares, 64 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir