Üstün Zekalı Çocukların Eğitimi


67
9 shares, 67 points

Çocukların eğitiminde ebeveynlerin faktörü oldukça yüksektir. Anne karnında başlayan serüvenin yetişkinlik dönemine kadar devam etmesi ile birlikte ailenin çocuk üzerinde oldukça büyük etkisi bulunmaktadır. Özellikle anne karnında başlayan sürecin dikkate alınması gerektiği üzerinde vurgu yapan uzmanlar, çocuğun birçok durumu daha anne karnındayken algılayabildiğini ifade etmektedirler.

Bundan dolayı ilk olarak gerçek eğitimin çocuğun, anne karnında başladığı ile ilgili bir fikir sahibi olmanız çocuğunuzun geleceği ile ilgili oldukça önemli bir karar olacaktır. Özellikle üstün zekalı çocukların eğitimi konusunda, ebeveynlerin yeterince bilgi sahibi olmayışı ve çocuklarının normal çocuklardan farklı olduğunu anlamalarının ardından oldukça zorluk yaşayabileceklerdir.

Bu noktada özellikle ebeveynlerin gerekli olan bilince sahip olması ve çocuklarının gerekli eğitimi alabilmesi için mutlaka bir uzmanla görüşmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bununla birlikte bebeklik döneminden başlayan ve çocuğun üstün zekalı olduğunu ortaya koyan birçok farklı faktör bulunmaktadır. Bu faktörler değerlendirildiğinde, çocuğun yetiştirilme tarzının gelecekteki zeka düzeyini etkileyeceği de bilinmektedir.

Bu kapsamda ele alındığında çocuklar için üstün zekalı olduğunun göstergesi olarak ilk belirtinin, merak unsuru olduğu bilinmelidir. Merak, her çocukta bulunmakla birlikte üstün zekalı çocukların daha fazla meraka sahip olduğu bilinmektedir. Ebeveynler çocukların sorduğu sorulara genellikle kayıtsız kalabilmekte ve bu durumun farklı sorunlara neden olabileceğine inanmamaktadır.

Oysa uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde çocukların sordukları sorularla zekalarının gelişmelerinin birbiriyle bağlantılı olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Bundan dolayı çocuğunuz hangi soruyu soruyor olursa olsun muhakkak onu dinlemeli ve uygun bir cevap vermelisiniz. Çocuğunuz çok mantıksız ve uygunsuz sorular soruyor olsa bile asla sözünü kesmemeli ve soruyu bitirmesine müsaade etmelisiniz. Bununla birlikte siz de onunla büyük bir biriymiş gibi ciddiye konuşarak sorusunun cevabını vermeye çalışmalısınız.

Bu şekilde davranmanız çocuğun kendine olan güveninin artmasına ve sizinle olan iletişiminin devam etmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca size soru sormaya devam edeceği için merak ettiği şeyleri öğrenebilmeleri de daha kolay olacağından dolayı gelişimleri de tamamen olumlu bir şekilde olacaktır.


Like it? Share with your friends!

67
9 shares, 67 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir